Hünkar Beğendi

Patlicanlı yemekleri sonradan sevmeye başlayan bir çift olarak, bu aralar en favori lezzetlerimizden biri közlenhmiş patlican oldu.

Uzun süredir bir gün evde Beğendi yapmak istiyordum, ancak bana hazırlaması uzun, zor bir yemekmiş gibi geliyordu. Dün akşam ilk defa denedim; hazırlanması yalnızca 1 saat sürdü, hatta eşzamanlı olarak diğer tariflerim arasında yer alan mücveri de yaptım.

Kısacası hem sağlıklı hem de klasik bir türk sofrasının tadını çıkardık.

begendi

Beğendi Malzemeleri:

– 3 adet Kemer Patlican

– 2 Yemek Kaşığı Tereyağ

– 2 yemek kaşığı Un

– 1,5 bardak süt

Tas Kebabı Malzemeleri:

– 300 gr. Dana Kuşbaşı

– 1 adet Kuru Soğan

– 2 kaşık Zeytinyağ

– 1 Adet Domates

– 1 tatlı kaşığı acı Toz Biber

-1 kaşık domates salçası

– Tuz, Karabiber

Öncelikle patlicanları iyice yıkayın, kurulayın, 3 tarafından bıçakla çizin atın ve közlemek için ocağa koyun. Bunun için közleme tepsileri satılıyor, pazarlarda bulabilirsiniz. Eğer ocakta közlemek istemezseniz fırında, ızgaranın üzerinde yüksek ısıda da közleyebilirsiniz. Ancak ocakta közlediğinizin tadı daha lezzetli oluyor.

Patlicanlar közlenirken eti hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir tencereye zeytinyağını koyun ve kuşbaşı etleri ekleyin, etlerin rengi dönünce 1 kaşık salça ekleyin ve karıştırdıkatan sonra etlerin üzerini örtmeyecek kadar sıcak su ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp etleri pişmeye bırakın. Yaklaşık 15 dakika sonra etlere yemeklik kıyılmış soğanı ve domatesi, son olarak da tuz, karabiber ve arzu ederseniz acı toz biber ekleyin.

Eklediğiniz malzemeleri iyice karıştırıp tencerenin kapağını kapatın ve pişmeye bırakın. Yemeği arada kontrol ederek gerektiğinde sıcak su ilave edin (etin hafif sulu soslu olması için). Soğan ve domatesler iyice eriyip sos haline geldiğinde ve etleriniz yumuşadığında yemeğiniz pişmiş olacak.

Beğendiye dönecek olursak. Kabukları kağıt gibi kuru hale geldiğinde patlicanlarınız közlenmiş demektir. Patlicanları soyun ve bıçakla keserek püre haline getirin.

Bir tavada tereyağını eritin, unu ekleyin ve tereyağ ile iyice karışıp rengi altın sarısına dönene kadar kavurun (yaklaşık 5 dakika). Un kavrulduktan sonra sütü ekleyin ve topaklanmaması için telli çırpıcı ile karıştırın. Sosunuz kaynamaya başlayıp muhallebi kıvamına geldiğinde ocaktan alın. Parçalanmış patlicanları bu karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.

Beğendiniz soğmadan tabaklara servis etmek üzere yerleştirin ve üzerine et yemeğini ekleyin.

Tadını çıkarmanız dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir